Izlaskom ovog izdanja iz štampe Revija Kopaoničke škole prirodnog prava zaokružuje četiri godine života u svetu jurističke pisane reči, gradeći biblioteku koja broji više hiljada stranica. Tokom prethodnog perioda, Revija je postala poznata pravničkoj javnosti i stekla naklonost i poverenje u akademskim krugovima. Danas, na nama je odgovornost da istrajemo na putu daljeg razvoja i stalnog usavršavanja našeg naučnog časopisa.
* * *
Ovo izdanje Revije Kopaoničke škole prirodnog prava okuplja šest naučnih radova posvećenih sudskom postupku, arbitraži i međunarodnoj prodaji robe. Sa aspekta sistematike Heksagona prirodnog prava, radovi po svojoj tematskoj sadržini ulaze u oblast katedara Pravo na imovinu i Pravo na pravdu Kopaoničke škole prirodnog prava – Slobodan Perović.
Prva sekcija sadrži članak Litigation Risks in the Financial Sector and Climate Change (Rizici sudskih sporova u finansijskom sektoru i klimatske promene) autora prof. dr Pilar Perales Viscasillas. U članku su analizirane različite vrste sporova u finansijskom sektoru u kontekstu klimatskih promena i podvučen rastući značaj ovog pitanja, u cilju korigovanja korporativnog ponašanja.
Druga sekcija sadrži radove iz oblasti arbitraže.
Prof. dr Alfredo Ferrante napisao je rad Breach of the Arbitration Agreement, Defaulting Defendant in Litigation and New York Convention’s Model Fluctuations: the Italian and Brazilian Examples (Povreda arbitražnog sporazuma, izostanak tuženog sa ročišta i fluktuacija modela Njujorške konvencije: italijanski i brazilski model). U fokusu pažnje nalazi se pitanje procene efikasnosti arbitražnog sporazuma onda kad tužilac ne pokrene arbitražni postupak, već tradicionalni sudski spor, pre svega u slučaju kontumacije i nepodnošenja odgovora na tužbu od strane tuženog. U kontekstu odgovora na ovo i druga povezana pitanja, autor analizira relevantna pravila Njujorške konvencije i UNCITRAL Model zakona o međunarodnoj trgovinskoj arbitraži, kao i odgovarajuća rešenja u italijanskom i brazilskom pravu.
Milan Lazić i Srđan Dragićević u radu Cryptoassets and Arbitration in Serbia (Kripto-imovina i arbitraža u Srbiji) istraživali su da li je Srbija pogodna jurisdikcija za sporove vezane za digitalnu imovinu kao sedište arbitraže, odnosno pogodna jurisdikcija za priznanje i izvršenje arbitražnih odluka. Na osnovu analize pomenutih pitanja, autori zaključuju da je Srbija pogodna jurisdikcija kako za sam arbitražni postupak, tako i za priznanje i izvršenje arbitražnih odluka, ali da specifičnosti srpskog pravnog sistema, a posebno pravosuđa i sudske prakse, stvaraju određene probleme.
David Wohlgemuth u radu Selected Overview of Recent Swiss Case Law in International Arbitration (Pogled na odabrane slučajeve novije švajcarske sudske prakse u oblasti međunarodne arbitraže) detaljno analizira četiri odabrana pitanja koja su bila predmet nedavnih odluka švajcarskog Saveznog suda u kontekstu međunarodne arbitraže sa sedištem u Švajcarskoj.
U ovom broju Revije objavljujemo i dva naučna rada u formi priloga.
Prvi prilog predstavlja rad Conflicts of Interest between Sharia and International Sale of Goods: Does CISG Interest Fit with Islamic Law? (Sukob interesa između šerijatskog prava i međunarodne prodaje robe: jesu li interesi Bečke konvencije usklađeni sa islamskim zakonom?), čije su autorke dr Lisa Spagnolo i dr Maria Bhatti. U radu je analizirano pitanje da li se pravila o kamati sadržana u Bečkoj konvenciji mogu uskladiti sa šerijatskim pravom, polazeći od zabrana ribe i gharara. U radu je detaljno razmotreno i tumačenje obaveze plaćanja kamate u okviru pravila same Bečke konvencije. Na osnovu učinjene analize, autorke zaključuju da bi Bečka konvencija i šerijatsko pravo bez sumnje postali kompatibilni ukoliko bi se u Mišljenje broj 14 Savetodavnog tela za tumačenje Bečke konvencije unele odgovarajuće manje izmene.
Rad Application of the CISG to International Government Contracts for the Procurement of Goods (Primena Bečke konvencije o međunarodnoj prodaji robe na međunarodne vladine ugovore o javnim nabavkama) čiji je autor Cesar Pereira objavljujemo kao drugi prilog u ovom broju. U radu je analiziran odnos između Bečke konvencije o međunarodnoj prodaji robe i propisa o javnim nabavkama u svetlu sudske prakse, prakse pojedinih vlada i međunarodnih agencija, kao i brojnih tumačenja Bečke konvencije i modela međunarodnih javnih nabavki. Autor analizira i prednosti usvajanja jedinstvene regulative ugovora na koje se primenjuje Bečka konvencija, kao i moguće teškoće u postupcima javnih nabavki u slučajevima primene Bečke konvencije zajedno sa domaćim zakonodavstvom o javnim nabavkama.
***
Redakcija izražava nadu da će i ovo, deveto po redu, izdanje Revije Kopaoničke škole prirodnog prava ispuniti očekivanja naših čitalaca i upućuje zahvalnost autorima koji su za nju pisali.
Prof. dr Jelena S. Perović Vujačić
Glavni i odgovorni urednik
SADRŽAJ
- Pilar Perales Viscasillas: LITIGATION RISKS IN THE FINANCIAL SECTOR AND CLIMATE CHANGE
- Alfredo Ferrante: BREACH OF THE ARBITRATION AGREEMENT, DEFAULTING DEFENDANT IN LITIGATION AND NEW YORK CONVENTION’S MODEL FLUCTUATIONS: THE ITALIAN AND BRAZILIAN EXAMPLES
- Milan Lazić & Srđan Dragićević: CRYPTOASSETS AND ARBITRATION IN SERBIA
- David Wohlgemuth: SELECTED OVERVIEW OF RECENT SWISS CASE LAW IN INTERNATIONAL ARBITRATION
- Lisa Spagnolo & Maria Bhatti: CONFLICTS OF INTEREST BETWEEN SHARIA AND INTERNATIONAL SALE OF GOODS: DOES CISG INTEREST FIT WITH ISLAMIC LAW?
- Cesar Pereira: APPLICATION OF THE CISG TO INTERNATIONAL GOVERNMENT CONTRACTS FOR THE PROCUREMENT OF GOODS