Menu Close

Ovo izdanje Revije Kopaoničke škole prirodnog prava okuplja pet naučnih radova raspoređenih u tri sekcije: Međunarodni pravni odnosi (I), Filozofija prava (II) i Ekonomija (III). Sa aspekta sistematike Heksagona prirodnog prava, radovi po svojoj tematskoj sadržini ulaze u oblast katedara Pravo na imovinu i Pravo na pravnu državu Kopaoničke škole prirodnog prava – Slobodan Perović.

U prvoj sekciji, članak Contracts With no Governing Law in Serbian Private International Law autorke prof. dr Maje Stanivuković sadrži analizu dopuštenosti klauzula kojima se ugovor izuzima od primene bilo kog prava ili se podvrgava primeni nedržavnog prava u srpskom međunarodnom privatnom pravu. Na osnovu učinjene analize, autorka izvodi zaključke o trenutnom stanju međunarodnog privatnog prava u Srbiji u vezi sa ugovorima bez merodavnog prava. U drugom radu ove sekcije Yugoslavia’s Membership „Succession“ to GATT and the WTO autorke Jelene Todić razmatra se kako je pitanje sukcesije tumačeno i primenjivano u slučaju članstva u Opštem sporazumu o carinama i trgovini (GATT) i Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) bivših jugoslovenskih republika. 

Druga sekcija posvećena je filozofiji prava. Prof. dr Dragan Mitrović autor je rada Zamerke savremenim multidisciplinarnim pravnim teorijama i učenjima. U okviru ove teme, autor se bavi pitanjima „rasplinjavanja“ pojma prava i unošenja štetnih klauzula u pozitivno pravo, relativizovanja istine i pravde, napuštanja vrednosti pravne države u korist tzv. države nacionalne sigurnosti, odbacivanja suverenosti nacionalne države u korist suverenosti tzv. globalne superdržave, iznoseći ocenu o jednostranosti i nenaučnosti analiziranih teorija, kao i druge metodološko-epistemološke zamerke. Prof. dr Saša Bovan napisao je rad Stvaralačka jurisprudencija Miodraga D. Tucakovića koji analizira pravnohermeneutičke ideje
Miodraga D. Tucakovića, profesora prava na Pravnom fakultetu u Beogradu između dva svetska rata. U tom kontekstu, autor ističe da se osnovni cilj rada ogleda u otkrivanju u kojoj se meri u teoriji tumačenja prava M. Tucakovića mogu pronaći elementi jednog sociološkog pristupa.

Treća sekcija, već po tradiciji, odnosi se na oblast ekonomije. U radu Psihologija u reviziji: kognitivne pristrasnosti revizora i kako ih ublažiti autora prof. dr Miroslava Todorovića razmatrano je kako kognitivne pristrasnosti revizora 6 mogu uticati na proces i rezultate revizije finansijskih izveštaja. Autor podvlači da pristrasni revizijski postupci i pristrasni dokazi mogu voditi pristrasnom mišljenju revizora o finansijskim izveštajima, sa značajnim negativnim konsekvencama po investitore i ekonomiju u celini. Iz tih razloga, jačanje svesti o pomenutim pristrasnostima, kao i sugerisanje načina za njihovo ublažavanje i odgovarajuće obuke revizora, od izuzetne su važnosti. 

Prateći naučni rad i aktivnosti Kopaoničke škole prirodnog prava – Slobodan Perović, izdanje zaključujemo objavljivanjem usmene reči koju je predsednica Kopaoničke škole, prof. dr Jelena S. Perović Vujačić održala na otvaranju Trideset šestog susreta Kopaoničke škole Međunarodni pravni odnosi i pravda, održanom od 13. do 17. decembra 2023. godine na Kopaoniku. Ovu usmenu reč, originalno izloženu na srpskom jeziku, objavljujemo u prevodu na engleski jezik, pod naslovom International Legal Relations and Justice. Na poslednjim stranama broja objavljujemo Konkurs za prijem radova i Konkurs za Nagradu „Profesor Slobodan Perović“ za 37. Susret Kopaoničke škole sa opštom temom PRAVO NA PRAVDU – IZAZOVI SAVREMENOG DOBA, koji će se održati na Kopaoniku, u tradicionalnom terminu od 13. do 17. decembra 2024. godine.

***

Redakcija izražava nadu da će i ovo, deseto po redu, izdanje Revije Kopaoničke škole prirodnog prava ispuniti očekivanja naših čitalaca i upućuje zahvalnost autorima koji su za nju pisali.

Prof. dr Jelena S. Perović Vujačić
Glavni i odgovorni urednik